Rambutan is not Fit for Food Processing?

rambutan

Have you noticed that there are very few products made of rambutan. Try searching super malls, groceries, supermarket and the like. if your not lucky, finding products made of rambutan is going to be a hard task.

In fact, this delicious fruit can be manufactured into variety of products. Products may include jam, juice, preserves, marmalade, jellies and as flavoring to other food commodities. So what makes rambutan not suitable for food processing?

When I was still a Student Worker in my alma mater, our boarding house was inside the fruit plantation and animal project area. An approximate of ten rambutan trees can be found around the boarding house. I have three buddies living with me there. Every fruiting season, we secretly eat ripe rambutan fruits. I can eat one to two kilograms of it and still craving for more. This fruit is so delicious, clients keep on coming to ask for a fresh pick. The fruits are readily exhausted in just two weeks from the time of ripening.

My mother has one rambutan tree in her front yard. During fruiting season, I can barely see a red ripe rambutan because they are getting the fruit in their rare-ripe stage, manibalang.

Rambutan is expensive but very salable fruit. We barely experience a surplus of supply. Why bother processing it to jam, juice and other products if it can be sold easily at for a high price.

rambutan


Ads

2 Comments

  • Nice to learn that rambutan can be manufactured into a variety of products.Like jam, juice, preserves, marmalade, jellies and as flavoring to other food commodities as you mentioned it here. But still not suitable for food processing cause at the Luzon area it commands a very high price. So why process? Acceptable reason.

    But processing it adds value to the raw product. Like lychees and other berry like fruits that other countries do.

    But here in Davao City when rambutan is in season it is very cheap, halos ipamigay na ang presyo. During this time of fruiting , rambutan sells for only P15-P20 per kilo. And sometimes P10/kg. So with Lanzones and other fruits. So IF it can be manufactured further and has value added, it would benefit the farmers, would you think so?

    Yours truly,
    Dennis

    • @dennis – I can feel staying in your place will be a nice experience. I can eat a lot of my favorite fruits for less money.

Join the Discussion

%d bloggers like this: